Uzaydan Gelen İlk Işık! Bildiğimiz Herşey Değişecek mi? NASA 16 milyon km uzaktan ateşlenen lazer sinyali yakaladı

Psyche’ye yerleştiren Derin Uzay Optik İletişim teknoloji demosu ya da DSOC ile NASA görünmez bir kızılötesine yakın lazer kullanarak Dünya’ya ve Dünya’dan veri gönderip almayı test ediyor.

Lazer, NASA’nın diğer görevlerde kullandığı geleneksel radyo dalgası sistemlerinin 10 ila 100 katı hızında veri gönderebilir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde DSOC başarılı olursa, bu deney Mars’ı keşfeden insanlarla iletişim kurmak için kullanılan teknolojinin gelecekteki temeli olabilir.

Test verileri yaklaşık 10 milyon mil (16 milyon kilometre) uzaklıktan gönderildi ve California Teknoloji Enstitüsü’nün Pasadena, California’daki Palomar Gözlemevi’ndeki Hale Teleskobu’na ulaştı.

DSOC ile Hale arasındaki mesafe Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığından yaklaşık 40 kat daha fazla.

NASA Uzay Teknolojisi Görev Müdürlüğü’nde teknoloji gösterimleri direktörü olan Trudy Kortes yaptığı açıklamada, “İlk ışığın elde edilmesi, önümüzdeki aylarda DSOC’un birçok kritik dönüm noktasından biri ve amaç insanlığın bir sonraki dev adımı olan Mars’a insan göndermeyi desteklemek için bilimsel bilgi, yüksek çözünürlüklü görüntüler ve video akışı gönderebilen daha yüksek veri hızında iletişimin yolunu açmak.”

DSOC ekibi lazer mesajlarının uzayda ne kadar sürede yol aldığını izleyecek. İlk ışık sırasında lazerin Psyche’den Dünya’ya ulaşması sadece 50 saniye sürdü. Uzay aracı ile Dünya arasındaki en uzak mesafede, lazerin tek yönlü seyahatinin 20 dakika sürmesi bekleniyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir