İster kışın hayranı ,ister baharın gelmesini diliyor olun;yılın en kısa günüyle ilgili bu ilgi çekici gerçeklere şaşıracaksınız

Yılın En Kısa Günü Olan Kış Gündönümü Hakkında 25 Gerçek

Kış gündönümü, daha uzun günlerin geri dönüşünü işaret ediyor.

Kış gündönümü 21 Aralık 2023’te gerçekleşir.
Kış gündönümünün tarihi yıldan yıla değişir ve 20 Aralık ile 23 Aralık arasında herhangi bir yere denk gelebilir; en yaygın tarihler 21 veya 22’dir. Bunun nedeni tropik yılın (güneşin Dünya’ya göre aynı noktaya dönmesi için geçen süre) takvim yılından farklı olmasıdır. 20 Aralık’ta meydana gelen bir sonraki gündönümü 2080’e kadar gerçekleşmeyecek ve bir sonraki 23 Aralık gündönümü 2303’e kadar gerçekleşmeyecek.

Kış gündönümü kısa ve spesifik bir anda gerçekleşir.
Gündönümü yalnızca belirli bir günde meydana gelmez, aynı zamanda günün belirli bir saatinde de meydana gelir; bu, Dünya ekseninin 23,5° eğimi üzerinde Kuzey Kutbu’nun güneşten en uzak noktaya hedeflendiği ana karşılık gelir . Bu aynı zamanda güneşin doğrudan Oğlak Dönencesi üzerinde parladığı zamandır. 2023’te bu an, 22 Aralık’ta 03:27 UTC’de (Koordineli Evrensel Zaman) gerçekleşecek. Doğu Standart Saati’ni kullananlar için gündönümü 21 Aralık’ta 22 :27’de gerçekleşecek. Ve nerede yaşarsanız yaşayın, gündönümü gezegendeki herkes için aynı anda gerçekleşir.

Gündönümü kelimesi “güneşin hareketsiz kalması” anlamına gelir.

Gündönümü , “güneş” anlamına gelen sol ve “ayakta durmak” anlamına gelen Sistere kelimesinin geçmiş katılımcı kökünden oluşan Latince solstitiyum teriminden türemiştir . Bu durum, öğle saatlerinde Güneş’in gökyüzündeki ufka göre konumunun yıl boyunca artıp azalarak gündönümünü çevreleyen günlerde duraklamış gibi görünmesinden kaynaklanmaktadır. Modern zamanlarda, gündönümü olgusunu uzayın konumundan ve Dünya’nın güneşe göre konumundan görüyoruz. Ancak ilk insanlar güneşin yörüngesini, gökyüzünde ne kadar kaldığını ve ne tür ışık yaydığını düşünüyorlardı.

Kış gündönümü, Kuzey Yarımküre için yılın en uzun gecesini ve en kısa gününü temsil eder.

Çoğu kişinin çok iyi bildiği gibi, kış gündönümü yaklaştıkça gündüz saatleri giderek kısalır ve sonrasında yavaş yavaş uzamaya başlar. Gündönümünün bazı kültürlerde “yılın en kısa günü” veya “kışın aşırı günü” olarak anılması şaşırtıcı değil. Washington DC, 9 saat 26 dakika güneş ışığı görecek . Finlandiya’nın Helsinki kenti 5 saat 49 dakika ışık alacak . Utqiagvik (eski adıyla Barrow), Alaska’da hiç gün doğumu olmayacak (ve Kasım ayının ortasından beri hiç gün doğumu olmayacak; bir sonraki gün doğumu 23 Ocak’ta olacak ), Kuzey Kutbu’nda ise Ekim ayından bu yana hiç gün doğumu yaşanmadı. Ancak Güney Kutbu, Mart ayına kadar batmayacak olan gece yarısı güneşinin tadını çıkaracak.

Eski kültürler kış gündönümünü ölüm ve yeniden doğuş zamanı olarak görüyordu.


Kış aylarında ışığın görünüşteki ölümü ve son derece gerçek açlık tehdidi, güneşin geri dönüşünü ve yeni yaşam umudunu müjdelemek amacıyla çeşitli gündönümü kutlamaları ve ayinleri düzenleyen ilk toplumlar üzerinde ağır bir yük oluşturacaktı. Sığır ve diğer hayvanlar kış ortasında kesilirdi ve ardından birkaç ay boyunca son taze etle ziyafet çekilirdi. Modern Druidik kutlaması Alban Arthan, Eski Güneş’in ölümüne ve Yeni Güneş’in doğuşuna saygı gösterir.

Bazıları 2012 kış gündönümünde dünyanın sonunun geleceğini düşünüyordu.

21 Aralık 2012, Mayalar tarafından kullanılan Orta Amerika Uzun Sayım takviminde 13.0.0.0.0 tarihine karşılık geliyordu ve 5126 yıllık bir döngünün sonunu işaret ediyordu. Bazı insanlar bu dönemecin dünyanın sonunu getireceğinden ya da başka bir felaket olayına yol açacağından korkuyordu . Diğerleri (kelimenin tam anlamıyla) daha Yeni Çağ tarzı bir bakış açısı benimsedi ve bunun Dünya ve sakinleri için yeni bir derin dönüşüm çağının doğuşunu müjdelediğine inanıyordu. Sonunda bunların hiçbiri gerçekleşmemiş gibi göründü ve dünyanın kış gündönümlerinde süresiz olarak veya en azından güneş var olduğu sürece dönmesine neden oldu.

Yılın en kısa günü, yeni ve tuhaf dünyaların keşfine işaret eder.

Hacılar, özgürce ibadet edebilecekleri bir toplum kurmak için 21 Aralık 1620’de günümüzün Plymouth, Massachusetts’ine geldiler. 1898’de aynı gün Pierre ve Marie Curie , atom çağını başlatan radyumu keşfettiler . Ve 21 Aralık 1968’de Apollo 8 uzay aracı fırlatılarak ilk insanlı ay görevi oldu.

Stonehenge, kış gündönümünde gün batımına göre hizalanmıştır.

Stonehenge’in ana ekseni batan güneşe yöneliktir. Bazıları güneşin konumunun Stonehenge’i inşa eden insanlar için dini öneme sahip olduğunu teorileştirirken, diğer teoriler anıtın kendisiyle aynı hizada olan doğal özellikler boyunca inşa edildiğini öne sürüyor. Stonehenge’in amacı hala tartışmaya açık, ancak kış gündönümünde önemi modern çağda da devam ediyor; çünkü binlerce hippi, pagan ve diğer türden gündönümü meraklıları her yıl bu olayı kutlamak için orada toplanıyor.

Antik Romalılar kış ortası festivali Saturnalia’da geri dönüşü kutladılar.

Tarım tanrısı Satürn’ü onurlandırmak için düzenlenen bir festival olarak başlayan tatil, M.Ö. 497’de tapınağının adanmasını anmak için düzenlendi. Efendilerin köleleştirdikleri insanlara hizmet ettiği ve hizmetkarların efendilerine hakaret etmesine izin verildiği, toplumsal rollerin altüst olduğu, hızla yaygın bir şenlik ve sefahat dönemi haline geldi. Maske takmak ve oyun oynamak da Saturnalia’nın geri dönüşlerinin bir parçasıydı; her hane bir Kötü Yönetim Kralı seçiyordu. Tüm Roma İmparatorluğu’nda Saturnalia’nın yerini yavaş yavaş Noel aldı , ancak geleneklerinin çoğu Noel gelenekleri olarak varlığını sürdürüyor .

Bazı gelenekler, kış gündönümünde kara ruhların Dünya’da dolaşacağını iddia eder.

Zerdüşt inancına göre kötü ruhlar Dünya’da dolaşıyor ve yıkıcı ruh Ahriman’ın güçleri bu uzun gecede en güçlü durumda. Karanlık varlıklarla herhangi bir temastan kaçınmak için insanların gecenin büyük bölümünde birbirleriyle birlikte uyanık kalmaları, yemek yemeleri, konuşmaları ve şiir ve hikayeler paylaşmaları teşvik ediliyor. En uzun gecede kötülüğün varlığına dair inançlar Kelt ve Germen folklorunda da yankılanmaktadır.

Dünya kış gündönümünde güneşe en yakın konumdadır.
Kuzey Yarımküre’de öyle hissettirmese de, Dünya Ocak ayı başında güneşe Temmuz ayı başına göre yaklaşık 3 milyon mil daha yakındır . Güneş ile bir gezegen arasındaki en kısa mesafeye günberi denir; 2024’te Dünya, 2 ve 3 Ocak’ta günberi noktasında olacak .

Güneşe yakın olmasına rağmen sıcaklıkların soğuk olmasının nedeni, Kuzey Yarımküre’nin daha az güneş ışığı alması ve Dünya’nın 23,5°’lik eğimi nedeniyle kışın daha soğuk sıcaklıklara sahip olmasıdır. Kuzey Yarımküre kışın güneşten uzaklaşır, temmuz ayında ise güneşe doğru eğilir.

Kışın en soğuk günleri gündönümünden sonra yaşanır.
Ocak ve Şubat ayları, Aralık ayının kısa günlerine göre daha fazla güneş ışığı almalarına rağmen Kuzey Yarımküre’deki en soğuk günlerdir. Ne oluyor?

Gecikmiş reaksiyon, Dünyanın ısıyı alıp verme şeklinden kaynaklanmaktadır. Gezegen yaz aylarında ısıyı emer ve onu sonbahar boyunca ve kış aylarında yavaş yavaş serbest bırakır; Ocak veya Şubat ayına kadar tamamen soğumaz. O zamana kadar birçok bölgede kar yağıyor ve güneş ışınlarına karşı yansıtıcı bir kalkan oluşturuyor. Yani kış ortasında ısı depolarımız tükeniyor ve güneşin sıcaklığı o kadar kolay emilmiyor.

Çin’de Dong Zhi kış gündönümünde kutlanır.

Dong Zhi, “kışın gelmesi” veya “kışın gelişi” anlamına gelir ve geçen yıl ailelerin bir araya gelip kutladığı önemli bir festivaldir . Festivalin, hasat mevsiminin sonunu kutlamak amacıyla ortaya çıktığına inanılıyor.

Dong Zhi ayrıca mevsimin gece-gündüz dengesi nedeniyle yin ve yang kavramıyla da ilişkilidir . Dong Zhi sırasında en popüler yiyecek, tang yuan adı verilen yapışkan pirinç toplarıdır . Köfte, wonton ve koyun eti de şenliklerin bir parçası.

Kış gündönümü yılın en kısa günüdür ancak en erken gün batımı değildir.
Kış gündönümü güneş ışığının en az olduğu gün olsa da bunun nedeni gün batımı değildir. Aslında en erken gün batımı yaklaşık iki hafta önce gerçekleşir; örneğin ABD’de 2023’te kış gündönümü 21 Aralık’tır, ancak en erken gün batımı 8 Aralık’ta meydana gelir .

Tutarsızlık, zamanı hesaplama şeklimizden kaynaklanmaktadır. Saatlerimiz tam 24 saatlik programa göre çalışır, ancak günlerimiz teknik olarak biraz daha uzun veya daha kısadır. Bir gün, güneşin gökyüzündeki en yüksek noktasında olduğu, güneş öğleni denilen an ile bir sonraki gün arasındaki zamana eşittir.

Güneş günü, Dünya’nın eğimi ve yörüngesinden dolayı yaz ve kış gündönümlerinde 24 saatten biraz daha uzun , ilkbahar ve sonbahar ekinokslarında ise biraz daha kısadır. ABD’de 21 Aralık’taki kış gündönümünde öğle vakti aslında 11:59 EST’dir.

Meteorologlara göre kış, gündönümünden önce başlar.
Kış gündönümü, Dünya’nın güneşe göre konumuna dayanan astronomik takvimde işaretlenir. Sezonların tarihleri ​​uzunlukları ve başlangıç ​​tarihleri ​​bakımından farklılık gösterir.

Meteorologlar mevsimsel verileri çizelgelemek için daha tutarlı başlangıç ​​ve bitiş tarihlerine ihtiyaç duyarlar, bu nedenle bunun yerine takvime karşılık gelen meteorolojik mevsimleri kullanırlar . Her sezon üç ay sürer. Bu nedenle meteorolojik kış 1 Aralık’ta başlar ve Aralık, Ocak ve Şubat aylarını kapsar.

Her gezegenin bir kış gündönümü vardır.
Gündönümü bir gezegenin güneş etrafındaki eğimi ve yörüngesiyle ilgili olduğundan, güneş sistemimizdeki diğer tüm gezegenler de bir tür kış gündönümü yaşar; ancak mevsimler bizimkinden çok daha farklı görünür.

Neptün ve Uranüs’teki mevsimler onlarca yıl sürerken, Venüs’teki mevsimler en kısadır. Mars, Güneş’in yörüngesinde Dünya’ya göre çok daha eliptik bir şekilde döner, dolayısıyla yılları 687 gün uzunluğundadır ve dalgalanmaları daha aşırıdır.

Güneş, kış gündönümünde İrlanda’daki eski bir mezarı aydınlatıyor.

İrlanda’da Stonehenge’den yaklaşık 1000 yıl önce inşa edilmiş bir mezar tümseği olan Newgrange , kış gündönümünde dramatik bir şekilde aydınlanıyor. Girişin üzerindeki çatı kutusu, kış gündönümünde gün doğumundan gelen ışıkla koordine oluyor, böylece bir ışık huzmesi 19 metrelik geçitten geçiyor ve ardından odayı yaklaşık 17 dakika boyunca aydınlatıyor. Cazibe o kadar popüler ki, ziyaretçiler odaya ancak gündönümü sabahlarında her yıl eylül ayı sonlarında düzenlenen bir piyango ile girebiliyorlar.

Peru’nun Nazca Çizgilerinden bazıları kış gündönümünde Güneş ile birleşir.

Peru’daki 2000 yıllık Nazca Çizgileri, çeşitli bitkileri, hayvanları ve şekilleri tasvir eden, yere kazınmış devasa tasarımlardır. Düz çizgilerden bazıları 30 mil uzunluğunda, hayvanlar ve bitkiler ise 1200 feet kadar büyüktür .

Jeoglifler en iyi gökyüzünden görülüyor ve araştırmacılar için bir sır olarak kalıyor. 1940’larda çalışan Amerikalı tarihçi Paul Kosok, jeogliflerin astronomi ile ilgili olduğuna ve takvim görevi görebileceğine inanıyordu. Bazı çizgiler ufukta güneşin battığı noktaya dokunduğundan kış gündönümüne karşılık geliyor gibi görünüyor .

Pagan Yule festivali kış gündönümünü onurlandırdı.

Noel ile ilgili çeşitli şarkı ve geleneklerde yer almasına rağmen, Yule, eski bir pagan kış gündönümü festivali olarak ortaya çıktı . İnsanlar, güneşin yeniden doğuşunu simgeleyen 12 günlük bir ziyafetle kutlama yapar ve 12 gece boyunca yanık kalan bir Noel kütüğünü yakarlardı. Bazı paganlar Yule’yi yeni yılın başlangıcı, günlerin uzamaya başladığı bir dönem olarak görüyor. Druidler , kötü ruhları yok etmek ve iyi şanslar getirmek için Noel kütüklerini 12 gün boyunca yakarlardı .

Ökseotu bazı kış gündönümü kutlamalarının bir parçasıydı.

Druid rahipleri , meşe dalları arasında yetişen, yaprak dökmeyen asalak bir bitki olan ökse otunun ağacın ruhu olduğuna inanıyordu. Başrahip, kış gündönümünden sonraki yeni ayın altıncı gecesinde bir meşe ağacına tırmanır ve insanların iyi şans ve kötü ruhlardan korunmak için giydiği ökseotu parçalarını keserdi.

Kış gündönümünü kutlayanlar bazen halüsinojenik mantarlar yerlerdi.

Avrupa ve Asya halklarının kış gündönümü törenleri bazen beyaz noktalı parlak kırmızı şapkalarıyla dikkat çeken sinek mantarı mantarlarının liberal kullanımını içeriyordu. Mantar zehirlidir ve halüsinasyonlara neden olur ve meşe, köknar ve ladin ağaçlarının altında bulunabilir.

Ritüeller arasında mantarların kurutulması ve ocağın yakınına dizilmesi de vardı. Bir teoriye göre Noel Baba efsanesi, mantarları toplayan, kurutan ve kış gündönümünde hediye olarak dağıtan, üstelik beyaz benekli, mantarı taklit eden kırmızı elbiseler giyen eski şamanların hikayesinden doğmuştur. Mantarları yemenin bir yan etkisi, kışlık görüntülere katkıda bulunan pembe, kızarmış bir yüzdür – uçan ren geyiğinin (aynı zamanda mantarları atıştırdığı da bilinen) tuhaf fikrinden bahsetmiyorum bile.

Kış gündönümü Hopilerin en önemli kutlamalarından biridir.
Kuzey Arizona’da Hopi halkı kış gündönümü kutlaması olan Soyal’i veya Soyaluna’yı kutlar. Hopileri koruyan ata ruhları olan kachinas’ı veya katsinam’ı onlarla dans etmeleri ve güneşi dünyaya geri getirmeleri için memnuniyetle karşılıyorlar . Ritüel genellikle kiva adı verilen bir yeraltı odasında gerçekleştirilir ve müreffeh bir yıl getirmesi amaçlanır.

İskandinavya, kış gündönümünde Aziz Lucia Günü’nü kutluyor.

İskandinavya’nın Aziz Lucy Günü veya Aziz Lucy Bayramı olarak da bilinen ışık festivali, İskandinav gündönümü geleneklerini de bünyesinde barındırırken MS 3. yüzyıldan kalma bir Hıristiyan şehidini onurlandırır . Kızlar , başlarında kırmızı kuşaklar ve mumlardan çelenkler olan beyaz elbiseler giyerler ve insanlar karanlığı dağıtmak için ateş yakarlar.

Kutlama, Aziz Lucy’nin zulüm gören Hıristiyanlara yiyecek götürdüğü için Romalılar tarafından öldürüldüğü gün olarak bilinen 13 Aralık’ta yapılıyor. Efsane, Aziz Lucy’nin yolu aydınlatmak için başının etrafına bir mum halkası taktığını söylüyor. Eski Jülyen takviminde 13 Aralık kış gündönümüne denk geliyordu .

Dünyanın dört bir yanındaki İranlılar kış gündönümünde Yalda’yı kutluyorlar.
Yalda Gecesi veya Shab-e-Chelleh , 21 Aralık’ta kutlanan eski bir kış gündönümü festivalidir . Yalda, “doğum” anlamına gelir ve günlerin uzamasını ifade ettiği gibi, ışık tanrıçası Mitra’nın doğuşunu da ifade eder. Kutlamalar sonbahara veda edip kışa hoş geldin diyor, ardından gün ışığı artıyor.

İnsanlar genellikle en eski arkadaşlarının veya akrabalarının evinde toplanır, fındık, karpuz ve nar yerler ve 14. yüzyıldan kalma bir şiir koleksiyonu olan Divan-e-Hafız’dan okurlar. Gruptaki her kişi bir dilek tutar ve bunu sır olarak saklar, ardından kitabın rastgele bir sayfasını açar. Odadaki en yaşlı kişi, dileğin nasıl gerçekleşeceğini temsil ettiğine inanılan şiiri yüksek sesle okur.

Kuzey Amerika’daki bir dünya mirası alanı kış gündönümüne denk geliyor.

Ataların Pueblo’lularının 1000 yıldan fazla bir süre önce gösterişli bir şehir inşa ettiği New Mexico’daki Chaco Kanyonu’nda güneş, yaz ve kış gündönümlerinde Güneş Hançeri adı verilen özel bir petroglif’e çarpıyor. Kaya oymaları Ataların Pueblolularının sofistike astronomi uygulamalarının bir parçası olabilir .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir